«Держава сприяє консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, а також розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України.»

ст.11 Конституції України

«..громадянам, які належать до національних меншин, відповідно до закону гарантується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних навчальних закладах або через національні культурні товариства..»

ст.53 Конституції України

«До національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою».

Закон України «Про національні меншини в Україні»

«Кількість представників національних (етнічних) меншин в Україні становить 10 млн 757тис.456 осіб, або 22.2 % від усіх жителів України».

Всеукраїнський перепис населення, 2001 р.

Особливістю національного складу населення України є його багатонаціональність. За даними Всеукраїнського перепису населення на території країни проживають представники понад 130 національностей і народностей.

Всеукраїнський перепис населення, 2001 р.

Найчисельнішими з них є українці, росіяни, білоруси, молдавани, кримські татари, болгари, угорці, румуни, поляки, євреї, вірмени, греки та ін.

Всеукраїнський перепис населення, 2001 р

Україна підтримує мови таких національних меншин: білоруської, болгарської, гагаузької, грецької, єврейської, кримськотатарської, молдавської, німецької, польської, російської, румунської, словацької й угорської.

Закон України «Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин»

Близько ста етнічних меншин та їх мова є невід’ємною частиною українського соціуму та культурного коду держави. Але як добре знаємо ми їх походження і культуру, здобутки і проблеми, минуле і сьогодення?

Етнічна мозаїка України – це проект зі сценарної розробки та препродакшену 8 анімаційних роликів, що розповідають на загал про етнічні спільноти, що проживають на території України (німців, кримських татар, ромів, греків тощо). Цей проект – це спроба стисло показати історію та внесок етнічних меншин у розвиток України

Чому мультфільми про національні меншини потрібні?

 

Історично так склалося, що на території України проживають люди різних національностей (понад 130 різних етносів). І це ніяк не є перепоною на шляху до порозуміння, адже кожен із нас є громадянином нашої держави. І незалежно від етнічної приналежності, всі ми – українці.

Цікаві мультфільми обожнюють усі: і дорослі, і малята. Цей жанр об’єднує різні вікові категорії: від найменших дітей до дідусів і бабусь. Якщо спитати більшість батьків про мультфільми, вони відразу згадають старі радянські картини, як намальовані, так і лялькові. Радянська мультиплікація ніколи не показувала дітям те, що їм не можна бачити і знати через свій вік, але активно брала участь у формуванні їх світогляду.

Сучасні мультфільми українського виробництва за змістом прості і зрозумілі для сприйняття, у них герої говорять гарною мовою, їх вчинки можна брати у якості зрозумілого дітям прикладу або антіприкладу. Більшість мультфільмів мають виховальний потенціал, який можна цілеспрямовано використовувати для навчання і виховання.

За допомогою мультфільмів про національні меншини (спільноти) ми хочемо підвищити рівень нашої спільної культури, навчити не тільки дітей, але і дорослих толерантному відношенню один до одного, показати і прийняти відмінності оточуючих людей, навчити поважати і бути більш терплячими один до одного. Люди, які відрізняються від нас релігією, національністю, расою не кращі і не гірші за нас, вони просто інші.

Саме тому мультфільми про національні меншини будуть одночасно повчальними і цікавими. Вони відіграють важливу роль у виховному процесі, оскільки вони схожі на казки і живе спілкування. Рада національних спільнот України виступає за можливість самореалізації, незалежно від віку, релігійних поглядів і національності.

 

Голова Ради національних спільнот України,
Ашот Аванесян

Дата: 3 грудня 2019

Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду