«Держава сприяє консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, а також розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України.»

ст.11 Конституції України

«..громадянам, які належать до національних меншин, відповідно до закону гарантується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних навчальних закладах або через національні культурні товариства..»

ст.53 Конституції України

«До національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою».

Закон України «Про національні меншини в Україні»

«Кількість представників національних (етнічних) меншин в Україні становить 10 млн 757тис.456 осіб, або 22.2 % від усіх жителів України».

Всеукраїнський перепис населення, 2001 р.

Особливістю національного складу населення України є його багатонаціональність. За даними Всеукраїнського перепису населення на території країни проживають представники понад 130 національностей і народностей.

Всеукраїнський перепис населення, 2001 р.

Найчисельнішими з них є українці, росіяни, білоруси, молдавани, кримські татари, болгари, угорці, румуни, поляки, євреї, вірмени, греки та ін.

Всеукраїнський перепис населення, 2001 р

Україна підтримує мови таких національних меншин: білоруської, болгарської, гагаузької, грецької, єврейської, кримськотатарської, молдавської, німецької, польської, російської, румунської, словацької й угорської.

Закон України «Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин»

Близько ста етнічних меншин та їх мова є невід’ємною частиною українського соціуму та культурного коду держави. Але як добре знаємо ми їх походження і культуру, здобутки і проблеми, минуле і сьогодення?

Етнічна мозаїка України – це проект зі сценарної розробки та препродакшену 8 анімаційних роликів, що розповідають на загал про етнічні спільноти, що проживають на території України (німців, кримських татар, ромів, греків тощо). Цей проект – це спроба стисло показати історію та внесок етнічних меншин у розвиток України

Про проект

На території України представлено близько ста етнічних спільнот. Всі вони є частиною українського соціуму та культурного коду держави, адже тривалий час впливали й впливають на історичні та культурні процеси нашої держави. Проте наразі інформаційна присутність етнічних спільнот є недостатньою й інформація про них поширюється переважно в осередках їх проживання.

Це створює несприятливі умови для міжкультурного діалогу, мінімізує задоволення етнокультурних потреб етнічних меншин України та провокує виникнення стереотипів та історичних перекручень, часом із негативною конотацією, щодо представників цих спільнот. Відповідно до результатів дослідження, проведеного Центром Разумкова у березні 2017 року, в якому брали участь 2016 респондентів з усіх регіонів України за винятком тимчасово окупованих територій Донбасу і Криму, його похибка не перевищує 2,3%, майже дві третини українців (62%) заявили, що не довіряють представникам інших національностей, і 65% українців не довіряють представникам інших релігій. ukrinform.ua

Питання видимості етнічного різноманіття також актуалізувалося у зв’язку з анексією українських територій та внутрішнім переселенням осіб (кримських татар з Криму, донбаських німців та греків з території Донецької та Луганської областей, ромів тощо). Виникла потреба в доступній для широкої аудиторії інформації про етнічні меншини України. Тому наша команда, заручившись підтримкою фахівців з історії та етнополітики, вирішила створити низку пілотних відеороликів, які в цікавій та зрозумілій формі висвітлюватимуть саме цю тему.

На втілення проекту такого формату нас надихнув успішний досвід польських колег, які створили анімаційний короткометражний фільм про історію і сьогодення німецької спільноти у Польщі „Niemcy w Polsce” youtu.be

Національні меншини, які входять у спілку «Рада національних спільнот України» (РНСУ), охоче підтримали ідею створення освітнього контенту про національні меншини.

Кількість тем для роликів – 8. Мова роликів – українська. Тривалість одного сюжету – до 5 хв. Завдяки проекту написано сценарії про 8 етнічних меншин, один з них екранізований як пілотна серія (про німців). Ми у пошуку спонсорів на екранізацію решти сценаріїв і хочемо розширити охоплення проекту.

В процесі розробки текстів до проекту були підключені експерти з самоорганізацій національних меншин і корінних народів (Рада німців України, Федерація греків України, Меджліс кримськотатарського народу та ін.). Експерти від національних меншин розробили інформаційно-історичну довідку та надали її авторові сценаріїв. Інформаційна довідка складалась з історичної частини, етнокультурної, відображення знакових особистостей, які приймали участь у розбудові України, статистичної інформації, лексичних особливостей. Автори довідок додатково консультували автора сценаріїв та режисера. Представники національних спільнот відповідають за коректність наданого тексту відповідно до інтересів національної меншини.

Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду